BlogMedia

National Final – Round 1 Results!!!

By May 4, 2022No Comments

National Final – Round 1 Results

 

JUNIOR CATEGORY

 Top 5 shortlist going to Helix on 18th May (in no particular order):

  1. Bea Body Scrub, Scoil Mhuire Ennistymon, Co. Clare
  2. Sew Stylish, St. Brigid’s College, Callan, Co. Kilkenny
  3. Bee Free, Colaiste Mhuire, Crosshaven, Co Cork
  4. Roley Poley, Presentation Secondary School, Castleisland, Co. Kerry
  5. The Wonderful Woodworkers, Colaiste Dun Iascaigh, Cahir, Co. Tipperary

 

Best Commercial Potential             

  •  Jesse James Woodcrafts, Patrician High School, Carrickmacross, Co. Monaghan

         

 Best Adaptability       

  •  Decoropage, Moate Community School, Westmeath

                                             

 Best Business Poster                                  

  •  Handmade by Laoise, Scoil Ui Mhuiri, Dunleer, Co. Louth

 

 Best Endeavour           

  • KRJ Valets, Corran College, Ballymoate, Co. Sligo

                                            

 Intellectual Property

  • Roley Poley, Presentation Secondary School, Castleisland, Co. Kerry 

 

 Social Enterprise

  • Pom Pom Pals, St. Brogan’s College, Bandon, Cork

 

 

INTERMEDIATE CATEGORY

  Top 5 shortlist going to Helix on 18th May (in no particular order):

  1.  Little People, Big Pasts, Ramsgrange Community School, New Ross, Wexford
  2. How Music Changed My Life, CBS High School, Clonmel, Co. Tippperary
  3. Mela no More, Desmond College, Newcastle West, Limerick
  4. Earrings by Aoibheann, Loreto Abbey, Dalkey, Co. Dublin
  5. Twin Painters, Colaiste Eamon Ris, Callan, Co. Kilkenny

 

 Best Commercial Potential             

  •  Cattle Trailer Safety Bar, Scoil Mhuire, Strokestown, Roscommon

     

 Best Adaptability       

  •  Fidget Bear, Angela’s College, Cork City

                                             

  Best Business Poster                                  

  •  Twin Painters, Colaiste Eamon Ris, Callan, Co. Kilkenny

  

Best Endeavour           

  • Saoirse’s Cakes & Bakes, Moyne Community School, Longford

                                          

  Intellectual Property

  • Cattle Trailer Safety Bar, Scoil Mhuire, Strokestown, Co. Roscommon

 

 

SENIOR CATEGORY

(in no particular order):

 Top 5 shortlist going to Helix on 18th May (in no particular order):

  1.  Sports Injury Response, St. Columba’s College, Stranorlar, Co. Donegal
  2. Barrelda, Patrick’s Classical School, Meath
  3. Know Your Phone, Holy Rosary College, Mountbellew, Galway
  4. Mearscaoilte, Presentation Secondary School, Castleisland, Co. Kerry
  5. Smartarntu, Desmond College, Newcastlewest, Co. Limerick

   

Best Commercial Potential             

  •  Pole Pals, Boherbue Comprehensive School, Cork

          

 Best Adaptability       

  •  Seoda Draiochta, Colaiste Phobail Bheanntrai, Co. Cork

                                             

  Best Business Report                                  

  •  Clonough Soap Company, Gorey Community School, Co. Wexford

  

 Best Endeavour           

  • Campion Cutz, Mary’s College, Knockbeg, Co. Carlow

                                   

 Intellectual Property

  • Pole Pals, Boherbue Comprehensive School, Cork

 

SPECIAL COMMENDATION PRIZE FOR INTELLECTUAL PROPERTY

  • Mearscaoilte LAO, Presentation Secondary School, Castleisland, Co. Kerry

 

SOCIAL MEDIA

  Most Effective Social Media Campaign

  • Cupán Cozies, Convent of Mercy, Co. Roscommon

 

Most Creative Use of Social Media

  • Chandra Crystals, Loreto Secondary School, Bray, Co. Wicklow

 

Most Interactive Business on Social Media

  • Bee and Bee, Ardee Community School, Co. Louth

 

The Natasha Lynch Memorial Awards for Excellence in Social Media

  • LMG Sports, Presentation College Athenry, Galway

 

 Creative Business Idea (Video Competition)

 Junior Category Winner

  • Sniff n’Sip, Oisin Grundy, Portlaoise College, Co. Laois

 

Senior Category Winner

  • Heat the Feet, Luis Rauner, Merlin College, Galway

 

 ‘My Entreperneurial Journey’ Competition

 Junior Category

1st place:          Andrew Ryan, Coláiste Muire Réalt Na Mara, Crosshaven, Cork

 

2nd place:        Saoirse Walsh, Grennan College, Thomastown, Co. Kilkenny

 

3rd place:         Cian Conway, Tullamore College, Offaly

 

 

Intermediate Category

 

1st place:          Ned O’Mara, Coláiste Eamann Rís, Callan, Co. Kilkenny

 

2nd place:        Mosa Hafeez, Hoppsy, Portlaoise College, Mountrath Road, Co. Laois

 

3rd place:         Grace Mc Dermott, GMD Designs, St. Nathy’s College, Ballaghaderreen, Co. Roscommon